Başkan Murat Tufan, Bundan sonra Urfalılar olarak gerekli tepkimizi vereceğiz

Aday adayı olduğu partiye sitem etti
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zeytinburnu Şanlıurfalılar Dernek Başkanı Murat Tufan, Urfalıları bir oy deposu olarak görenlere bundan sonra bunun böyle olmadığını üslubunca tepkilerini göstereceklerini söyledi. Başkan Tufan,” İlçede nüfus yoğunluğu olarak kaçıncı sırada olduğumuzu biliyoruz. 5Bin 2yüz Urfalılar adına kırgınım” diyerek Belediye  Meclis üyeliği yarışında saf dışı bırakıldığı için Zeytinburnu  AK Parti teşkilatına sitem etti.

Dernek olarak hiçbir kamu kuruluşundan yardım almadıklarını, Zeytinburnu Şanlıurfalılar olarak lokal dernekçilik değil sosyal dernekçilik yaptıklarını, her yıl Anadolu’da tespit ettikleri eksiği olan  bir okulun Urfalılar olarak  ihtiyaçlarını karşıladıklarını söyledi.

Zeytinburnu’nda Yaşamaktan Mutluluk Duyuyoruz

Zeytinburnu Şanlıurfalılar Derneği Başkanı Murat Tufan,” Şanlıurfalılar Derneği 2014 Yılında kurulmuştur. Zeytinburnu’nda Şanlıurfalılar1965’li Yıllarda yerleşmiş bir camiadır. 1965 Yılında yerleşmesine rağmen dernekleşmesi biraz uzun sürmüştür. 2014 Yılında altı arkadaşımızla beraber Şanlıurfalılar Derneği’ni kurduk. Ve o günden bugüne kadar Zeytinburnu Şanlıurfalılar Derneği hemşerilerine hem de yaşamış olduğu ilçeye katkı sağlamaya devam etmektedir. Zeytinburnu’nda Şanlıurfa’nın nüfusu 5200 nüfus sıralamasında on altıncı, seçmen sıralamasında on beşinci. Zeytinburnu’nda  büyük derneklerden biridir. Birçok hemşehrimiz işverendir. Bu şekilde hayatlarını idame ettiriyorlar. Şanlıurfalıların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bunların içinde bu verdiğim sayıların içinde İstanbul’da onlar hariçtir. Şanlıurfalılar  yerleşim halinde her mahallede Şanlıurfalı hemşerilerimiz vardır. Ve her geçen gün nüfusu artan bir ildir. Ve bunun sebebi de şudur Zeytinburnu’nda Şanlıurfalılar genellikle işverendir. Yani buraya yerleşmiş. efendime söyleyeyim kendi şirketlerini, kendi firmalarını kurmuş insanlardır. Buradan gitmek gibi bir niyetleri de yok. Zeytinburnu’nda da biz mutluyuz. Zeytinburnu’nu seviyoruz. Burada da yaşamaya devam edeceğiz.”

Şanlıurfalılar Derneği Olarak Her Yıl Anadolu’daki Bir Okulun İhtiyacını Gideriyoruz

” Urfalılar Derneği lokal tarzında bir dernek değildir. Sosyal faaliyetlerin yoğun olarak yapıldığı bir dernektir. Bizim derneğimizde özellikle taziyelerimiz, Mevlitlerimiz, sosyal yardımlarımız, okul projelerimiz, kardeş okul projeleri yapıyoruz her yıl. Anadolu’nun herhangi bir ilinde bir okulu tesbit ediyoruz. Oradaki ihtiyaç sahibi kardeşlerimiz kırtasiye, giyim, kıyafet yardımı yapıyoruz. Zeytinburnu Şanlıurfalılar Derneği’nde kadınlar çok faaldir. Kadınlara kültürel faaliyetler yapıyoruz. Geziler düzenliyoruz. Turlar düzenliyoruz. Buradan Urfa’yı görmek isteyen bayanları bir tur şeklinde Urfa’ya götürüyoruz. Orada ağırlıyoruz. Memleketimizi tanıtıyoruz. Bir daha gitmek istiyor. Urfa’yı çok seviyorlar. Şanlıurfa kadim bir medeniyet. Göbekli tepesiyle, Karahan Tepesiyle, Halfeti’siyle, Birecik’iyle hakikaten gezilmesi görünmesi gereken bir ildir. Ve Urfalılar  Urfa’yı sevdiği kadar Urfalı olmayanlar Urfa’yı daha çok sevdiğini biz görüyoruz.”

Tamamen Kendi İmkanları ile Ayakta Duran Bir Dernektir

“Şanlıurfalılar Derneği tamamen kendi hemşerilerinin vermiş olduğu katkıyla ayakta duran bir dernektir. Biz hiçbir kamu kuruluşundan yardım almıyoruz. Öyle bir talebimiz de yok. Biz kendi kendimize yetiyoruz. Ama hakikaten Zeytinburnu’nda  kiraların çok yüksek olması yani tekstil yerleşimi olması nedeniyle  Zeytinburnu’nda artık bundan sonra dernekçilerin hakikaten işi çok zor. Çünkü tamamen üyelerden alınan bağışlarla veya aidatlarla bu kiraları ödemek, bunların altından kalkmak çok da kolay olmayacak. Ben Zeytinburnu’nda  en büyük sıkıntının dernekler açısından kira problemi olduğuna inanıyorum. Tabii ki mülkü olan derneklerin işi biraz daha kolay. Ama kiradaki dernekler her geçen gün ayakta durmakta zorluk yaşıyorlar ve yaşayacaklar diye de düşünüyorum.

Dernekler için Kampus şeklinde bir yer yapılmalı

“Şöyle söyleyeyim Sosyal belediyecilik tabii ki tamamen hayatın her alanını kapsayan bir olgu. Gayet tabii ki biz belediyemizden memnunuz. Belediyemizden herhangi bir sorunumuz yok. Ama dernekler için daha böyle bir kampüs şeklinde bir derneklere ufak bir ofis vererek, çok amaçlı salonlar oluşturarak, derneklerin orada yapacağı faaliyetleri yapmalarını sağlarlarsa; Zeytinburnu’da dernekçilik sivil toplum kuruluşu anlamında daha ileri gideceğini düşünüyorum.”

Şanlıurfalı Dernek Başkanı Murat Tufan, “Siyasi Partilerin Bizi Oy Deposu olarak Görmelerinden Rahatsızız”

“2014 yılına kadar siyasetten bir beklentimiz veya bir talebimiz olmamıştı. Ama camiayı bir araya getirdikten sonra  tabii ki siyaset taleplerimiz oldu. 

Ben 2019 yılında  bir siyasi partiden meclis üyesi adayı olmuştum. 2024 Yılında da aynı partiden belediye meclis üyesi aday adayı olduk. Tabii ki istediğimiz sonuç meydana gelmedi. Bu konuda  tabii ki biraz rahatsızız.”

Şanlıurfalıların hak ettiği temsiliyet anlamında değer görmediğine inanıyorum. Yani bu mesele sadece Murat Tufan’ın meselesi değildir.  Zeytinburnu’nda yaşayan 5200 Urfalıyı ‘da ilgilendiren bir meseledir. Biz siyasetten lütuf isteniyor. Siyasetimize bir lütufta da bulunmasını istemiyoruz. Sadece hakkımız olanı istiyoruz. Şanlıurfalıları bütün siyasi partiler es geçmiştir. Ama artık Şanlıurfalılar varlığını tamamen hissettirmeye başladı. Artık gençlerimiz yetişiyor. Gençlerimiz siyasette de alacaklar. Siyasette de gelecekler. Bundan sonra Şanlıurfalıların Zeytinburnu’nda ben daha değer göreceğine inanıyorum.”

Bu dönem olmadı, Bundan sonra Urfalılar olarak gerekli tepkilerimizi vereceğiz

“Karar verici ben değilim. Yani bu sadece talep ederiz. Karşı tarafta talebimiz uygun görürse  ona karşılık verir. Ben bu işin neden olmadığını, niçin olmadığını, cevabını verecek  durumda değilim. Biz sadece siyasette yer almak istediğinizi açıklayıp beyan şeklinde ortaya koyduk. Bundan sonrası siyasetçileri ilgilendiren bir durum.

Ben, 5bin 2yüz Urfalı hemşehrilerim adına kırgınım. Bu benim şahsi bir meselem değildir. Zeytinburnu’ndaki Şanlıurfalılardan siyaset şunu bekliyor. Yani siyaset Urfalılardan oy bekliyor. Urfalılar emlak vergisi versin, çöp vergisi versin, ruhsat vergisi versin. Ama siyasette temsil anlamında bir şey istemesin. Ya dünya değişti. Yani herkes her şeyin ne olduğunu biliyor. Efendime söyleyeyim. Biz nüfuz sıralamasında kaçıncı sırada olduğumuzu biliyoruz. Seçmen sıralamasının kaçıncı sırada olduğumuzu biliyoruz. Ve biz hakkımız olan bir şeyi talep ediyoruz. Bu dönem olmadı. Ama bundan sonra  Urfalılar daha farklı bir yöntemle daha geniş yelpazede siyaset yapması gerektiğini düşünüyorum. Ben de Zeytinburnu Şanlıurfalı Derneği Başkanı olarak gençlerimizi bütün partilere yayacağız. Siyaseti biraz daha genişlettirmemiz gerektiğini ben düşünüyorum.

Şanlıurfalılar, muhafazakar bir topluma sahiptir. Yani biz ülkemizin birliğine, beraberliğine, kardeşliğine katkı sağlayan bir memleketin çocuklarıyız. Tabii ki bize yakın siyasi partilerde siyaset yapmamızdan daha doğal bir şey olamaz. Ama Bakıyoruz ki siyasetçiler Şanlıurfalıları sadece bir oy deposu olarak görüyorlar. Ama bu işin böyle olmadığını, böyle olmaması gerektiğini bir siyasetçilere, üslubuna uygun bir şekilde bundan sonra anlatacağız, konuşacağız. Gerekirse tepki Göstereceğiz. Ona göre hemşerilerimizle beraber bir durum değerlendirmesi yapacağız.

31 Mart 2024’de yapılacak mali yerel   seçimlerinin özelde ilçemiz için genelde ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

Özel Haber: Zeytinburnu Gündem

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Zeytinburnu Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!