Tüm Giresunlular, Yaptığı Yanlı Haberden Dolayı “Zeytinburnu Haber” Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz günlerde Zeytinburnu Tüm Giresunlu Derneği ile yerel gazete arasında gerginlik yaşanmış, haberi yapan yerel gazeteden özür ve yayınlanan haberin kaldırılması konusunda, Giresunlular sonuç alamayınca savcılığa giderek suç duyurusunda bulundu.

Yayınlanan haberde, Giresun’un ve Cumhuriyet tarihinin kahramanlarından olan “Topal Osman ve Torunları ” ile PKK ile yan yana konulmasına karşı bir duruş sergileyen Zeytinburnu Tüm Giresunlular Derneği özür ve haberin kaldırılması için beklemiş sonuç alamayınca da mücadelesini hukuk önünde devam ettirecek.

Zeytinburnu Haber Adlı Siteyi, Yaptığı Haberden Dolayı Tüm Giresunlular Masaya Yatırdı

Suç duyurusunun yapıldığı zaman diliminden sonra dilenen özrü  değerlendirmek üzere  dernek Başkanları ve yöneticileri masaya yatırdı.

Zeytinburnu Tüm Giresunlular Derneği çatısı altında birleşen dernek başkanları,  yönetim kurulu üyeleri  ile birlikte bir bütün olarak alınan ve alınacak kararı değerlendirdi. Giresunlular yapılan gazete hakkında ki suç duyurusunun devam etmesi gerektiğini, hukukun vereceği karara herkesin saygılı olacağı açıklaması yapılırken, geçte olsa gelen özrü olgunlukla karşılandığı belirtildi.

Tüm Giresunlular Geçmişine ve Başkanına Sahip Çıktı

Basın Açıklaması ve durum değerlendirmesi yapılan dernek merkezinde Tüm Giresunlular Zeytinburnu Dernek Başkanı Ergün Akçay’a sahip çıkarak yalnız bırakmadı.

Açıklamasında Başkan Ergün şu sözlere yer verdi,” Bu camiayı küçük düşürecek hareketi kimseye yaptırmam. Yapamazlar da. Camiamıza kimse hakaret edemez. Bizim beğenmediğimiz tasvip etmediğimiz bir  yazıyı kimse yazamaz. Diğer  dernek başkanlarım desteklerini bildiriyor. Biz buna rağmen bir gazeteciye, özür diletemiyoruz. Tabii anlayamadılar konuyu bir çoğu konuyu bilmiyordu. Topal Osman bizim kırmızı çizgimizdir. Geçilmezlerimizden biridir. Onlar da tabii konuyu öğrenince de olayın özünü anladılar.”
 
Bana diyorlar ki niye O dakika söyledin bunu? 
 
“Bana diyorlar ki niye O dakika söyledin bunu? Ben o dakikadan önce, bir gün önceden Fedai başkana yukarıda yönetim kurulum şahittir. Bana bu adamı getirme. Taylan gelsin, ortağı. Aynı gazete  ne fark ediyor? Onu bana getirme diye Fedai Bey’e söyledim. Buna rağmen adamı getirdi toplantı başlamadan, Ömer Başkan gelmeden bir saat önce o buraya geldi. Arkadaşlar uyardı. Adam çıkmadı dışarı. Onu dinlemiyorsun. Bunu dinlemiyorsun. Kusura bakma ya. Biz de şamar oğlanı değiliz. Burası bir Giresun  camiası. Giresun camiasını kimseye küçük düşürttürmem. Herkes haddini bilecek. Tamam bugün özür diledim. Bugün özür diledi ama hangi baskılarda  hangi şartlarda özür diledi onu bilemiyorum. Burada büyük abilerimiz var. Önderlerimiz var. Geçmişten beri camiye hizmet eden insanlar var. Ben bu toplantıyı onlar için yapıyorum. Sizin için yapıyorum.
 
Başkan KARTAL; Kimse Zeytinburnu’nda Giresunluları Karşısına Alamayacağını Bildi, Duydu
 
 Arpacık Köyü Dernek Başkanı Uğur KARTAL,” Bu süre zarfında Giresun dernek başkanı ve diğer başkanlarla beraber bu olayı çok yakından takip eden birisi olarak, bu akşam nihayete erdirdik. Sonuç olarak tabii ki Zeytinburnu Haber gazetesinin Osman Ağa için yayınlamış olduğu haberi hepimiz en üzücü şekilde dinlemiş olduk, dinledik ve okuduk. Bize husumet gütmek, düşmanlık gütmek ne damarımızda ne kanımıza var. Biz her misafirimizi dost  bildik. Açı duyurduk ve öyle gönderdik. O akşamki olaydan, olaydan dolayı Giresun camiasına, sosyal medyadan yazan yazılarla ilgili sürekli takip ediyor ve görüyoruz. Ve bunların da olmaması için Giresunlu hep bir tek yumruk olursa bundan sonra  Zeytinburnu’nda hiç kimse karşısına sizi alamayacağını bilsin ve duysun. Hepinize teşekkür ederim. Saygılar sunuyorum. Hayırlı akşamlar diliyorum.”
 
Başkan BAYAR; Topal Osman Bizim Gönüllerimizin Kahramanıdır
 
Yeşilören Eski Dernek Başkanı Ali BAYAR ,”  Hepiniz biliyorsunuz ki Topal Osman kahramanımızdır. Giresunluların gönül kahramanıdır. Kırmızı çizgimizdir ve ona her laf söylenildiği zaman da beni sinirlendirir, saçlarım dimdik olur. Bu konularda Zeytinburnu Giresunluların aciz olmadığını, Giresunluların küçük düşürülemeyeceğini öğrenmiş oldu. Bunu da burada kapatmamız bizim Giresunlu olaraktan hem de centilmenliğimiz kadirşinaslığımız iyi insan olmamızı gösterir.”
 
Kurucu üye DEMİREL; Özür Dilendiyse Uzatmanın Bir Anlamı Yok
Kurucu Üye İlyas DEMİREL; “Özür dilendiyse işe uzatmanın bir anlamı yok bence. Kısadan kabul edelim. Tekrarı olmaması dileğiyle diyorum.”
 
Kurucu Üye YAVUZ; Onların abisi olarak onları affediyorum
Tüm Giresunlular Derneği Kurucu Üyesi Adem YAVUZ,” Şimdi bu arkadaşımız geç de olsa özür dilemiş. Özür dilemek büyüklük ve erdemliktir. Demek ki onu bu gösterdiyse biz onların abisi olarak biz de onları affediyoruz. Benim açımdan herhangi bir şey yok.”
 
Av.KARASAY; Özür Dilemek Erdemlikse Affetmekte Büyüklüktür 
Genel Sekreter Av. Ozan KARASAY, “Özür dilemek erdemlikse affetmek de büyüklüktür. Giresun camiası büyük bir camiadır. Giresun insanı zekidir. Giresun insanı akıllıdır. Kimsenin  yönlendirmesine, akıl vermesine ihtiyacı da yoktur. Biz burada siyasetçiler gittikten sonra hep bir arada yaşamaya devam edeceğiz. Birbirimizin yüzüne bakacağız. Abi kardeş şekilde devam edeceğiz. Zeytinburnu’ndan Murat Ergün ve Taylan Demirelli  kardeşlerimiz, abilerimizle de biz burada yaşamaya devam edeceğiz. Kendileri özür diledi. Ben artık mesele uzatılması taraftarı değilim kendi açımdan.”
 
Başkan Yardımcısı Çırak; Neden Hiçbir Derneğe Söylenmeyeni Bize Söylediler
Zeytinburnu Giresunlular Dernek Başkanı Mürsel Çırak, ” Yani neden bizim üzerimizden böyle bir siyasi oyun yaptılar? Yani örnek söylüyorum sadece ben de karşı tarafa soruyorum. Bu Cumhuriyet Halk Partili ilçe başka dernek köy dernekleri, il derneklerine gitmedin mi? Sadece Giresun derneğine mi geldi? Yani sadece bize mi geldiler? Neden? Diğer derneklere söylenmedi de bu. Murat Ergün, Taylan olsun bizim arkadaşlarımız. Kendilerini seviyoruz, dostlarımız. Ya ben onlara karşı bir şey söylemek istemiyorum. ama şunu söylemek istiyorum.  Kendilerine soruyorum. Neden? Hiçbir derneğe söylenmeyen bir söylemi bize söylediler. Onların da toplantılarına katıldı Cumhuriyet Halk Partisi. Meclis üyeleri de var. Hepsi de katıldılar. Hiçbir derneğe söylenmeyen şey bize söylenip de bizi neden yaralıyorlar. Buradan gibi bir nemalanmak istediler onu çok merak ediyorum. Teşekkür ediyorum.”
 
Başkan KANBER; Özür Dilenseydi  Bir gün Sonra Kalem Kırılmazdı 
Görele Dernek Başkanı Şeref KANBER, “Değerli arkadaşlar hepinize hayırlı akşamlar. Yıllarca yönetime kaldım. Yalnız özür sözünü madem büyüklerimiz kabul etti. Benim için iyi oldu ama ben şahsen kendi adıma hiçbir şey kabul etmiyorum. Kimse kusura bakmasın .Eğer benim hemşerim olsaydı o yazı yazmazdı. Özür dileyecek olsaydı bir gün sonra kalem kırıp sosyal medya atmazdı. Ben kendi programlarımda da istemiyorum. Derneğime de çağırmıyorum. Hiçbir programıma  kabul etmiyorum, istemiyorum. Büyüklerimiz ne dediyse o olur. Sizlere de saygı duyarım.”
 
Yönetim Eski Üye KARAKILIÇ; Yaşana Bu Olayı Şiddetle Kınıyorum
 
Eski Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin KARAKILIÇ,” Hayırlı akşamlar yaşanan bu olayı şiddetle kınıyorum. Öncelikle onu da belirteyim. Bu konuda başkanımın dik duruşunu da takdir ediyorum. Bütün Giresunluları da bu anlamda takdir ediyorum. Olayı önceden ve sonradan öğrenen değerli başkanlarım, değerli hemşerilerimiz de  biliyorlar ki gördüler ki biz  haklıyız. Dolayısıyla haksızlık karşısında hep bir olduk, tek vücut olduk. Bu konuda gereğini yaptık. Ama bugün gördüm ki bir açıklama geldi. Biraz önce, bir saat önce bir özür yazısı geldi. Olması gereken baştan buydu? Fakat nedense bugün geldi. Önemi yok. Bizim için özür dilenmesi yeterli bana göre. Konuyu çok uzatmanın gereği yok. Giresun Uşakları nerede, ne zaman, neye karışacağını çok iyi biliyor. Giresun Uşakları kavga değil, proje insanlarıdır. Dolayısıyla biz projelerimizi yapmaya devam edeceğiz. Ve kimsenin yükümlülüğü altında hareket etmeyeceğiz. Kimsenin de gazına gelmeyeceğiz. Biz gereği neyse onu yapmaya devam edeceğiz.”
 
Başkan DİLSİZ; Giresunlular Olarak Güzel Birliktelik Sağladık
 
Ege Köy Dernek Başkanı Ali Dilsiz, ” Ben de bu cumartesi günü yaşanan olaylara Giresun camiası olarak takip etmiyorum. Tabii ki üzüldük. Ancak bazen bu tüyolarla birlik beraberliğimizin tekrar perçinlenmesin ‘de önemli bir adıma vesile oldu. Hakikaten de Giresun camiası olarak güzel bir birliktelik sergiledik. Bütün Giresunlular olarak. Sessiz kaldık. Sükunet içinde bekledik. Ve bugün istemiş olduğumuz sonucu da almış olduk. Bizim için bugün itibariyle bu dava bitmiştir. Yeni bir gelişme olmadığı sürece ben de tekrardan teşekkür ediyorum.”
 
Yönetim Kurul Üyesi Yüksel TORAMAN, “Şimdi diyorlar ki yani siz dışarıdan aldığınız duyumlarda. Ergün Başkan O gece AK Parti  geldiği için olay çıkardı diyorlar. Biz de diyoruz ki öyle bir şey yok. Bunu açıklar mısın?”
 
Zeytinburnu Tüm Giresunlular Derneği Başkanı Ergün AKÇAY,” Arkadaşlar, AK Parti geldi diye yapmış olsaydık o hareketi. Toplantı başlamadan bir saat önce uyarmazdım. Daha önce de uyarmazdım. Toplantı başladığında derdim ki Taylan, Ahmet Mehmet sen çık derdim buradan. Öyle bir oluşum oldu mu arkadaşlar? Ben toplantı açılmadan başkanımız gelmeden önce onu uyardım. Dedim ki bak biz burada toplantı yapacağız sana ben çekim yaptırmam. Bunu ifade ettim kendisine. Ben söylemedim. Diğer başkanım söyledi. Ben söylemiş olsam belki bazı arkadaşlar şunu anlayabilirlermi. Ya işte söylemedi de söyledi diyor diye düşünebilirler. Ama Allah’tan ben söylememiş. Allah’tan ama ben inanıyorum ki burada, Benim camiam bana inanıyor güveniyor.”
 

Zeytinburnu Haber’i Yaptığı Haberden Dolayı, Defalarca Uyarmamıza Rağmen Derneğimize Gelmiştir

Zeytinburnugundem.com : Neden AK Parti geldi de daha önceki genel başkan adaylarında kavga çıkmadı. Bu bize yapılan bir haksızlık. Bizim üzerimizden birtakım oyunlar oynanıyor gibi bir söylemleri var. Bu konuda derneğin açıklaması nedir?

 Başkan AKÇAY;” Tabii ki Bizim bugün zaten buradaki derdimiz insanlara kendimizi açıklamak. Yeniden Refah Partisi hemşehrimiz Gökhan Kasap Giresunlu. Giresunlu olduğumuz için meclis üyelerinde de  Giresunlu var. Bizim bu dönem siyasi partilere vermiş olduğunuz 14 Tane meclis üyelerimiz var arkadaşlar. En fazla Giresunludan meclis üyesi alınan dönemi yaşıyoruz. Konuya gelince bizim hamsi festivalimiz vardı o gün. Evet. Düzenlemiş olduğumuz derneğimizin her yerde düzenlemiş olduğumuz hamsi festivaliniz var. Her yıl yaptığımız gibi bu yıl da yaptık. Doğrudur. Murat Ergün oraya da geldi.”
 
Niye orada bir şey yapmadık? Birilerin Huzuru Kaçtı Diye  İnsanlara Dert Anlatmaktan Sesim Kısıldı

“Kardeşim dışarıya biz müdahale etme durumumuz yok. Bu bir. Kamu alanı değil. Orası halka açık bir yer. Kendisine izah ettim. Zaten ondan önce de uyardım. Ben ikaz etmemiş isem çıkarız beraber basının karşısına açıklamamızı yaparız. Her türlü yüzleşirim. Biz ondan öncede uyardık o günde uyardık. Ama adam dışarıda çekim yapıyor. Dışarıda yapılan çekime bizim müdahale etmek gibi lüksümüz yok. Siz gazetecisiniz. Bakın bu insanlar diyor ki, Giresunlu bu anlamda Niye Gökhan Kasap geldi. Orada çekim yaptı da bir şey demedi?  Gökhan da bizim Giresun’umuzdur. Ömer Başkan da bizim yine damadımızdır. Biz Ömer Başkan’a karşı bir politika yapmadık. Dışarıdaki yapılan çekime bizim müdahale etme şansımız yok. Ama ben buraya adamı sokmam kardeşim. Burada propaganda yapıyorsa burada Giresun  camiasını küçük düşürecek yazı yazıyorsa ben burada kimseye çekim yaptırmam. Burasının mülki amirleri bizleriz, bir halktır ve halka  da küçük düşürücü yazıları yazan adamı ben buraya sokmam kardeşim. Kim olursa olsun. Benim için olmazsa olmazlarındandır. O gün de aynısını yaptım. Ben o gün orada söyledim. Bir saat önce program başlamadan önce söylüyorum Ben şahsım söylemedi. Dernek başkanlarım söyledi. Dernek başkanlarım da şahittir. Ve adam çıkmadı kardeşim. Ben dedi çıkmam. Çekimimi yaparım.

Ya sizin huzurunuzda demedi mi beni atamazsınız diye. Bunu söyledi. Benim şahsıma mı söyledi? Camiaya söyledi. Bir de burada protokolde benim üzerime yürümeye kalktı. Ya bu ne biçim cürettir? Bu ne densizliktir? Ben bunu anlamıyorum. Ben Murat olayını bitirmişim. Tamam camiam aldığı karara da saygılıyım. Ben kendi başıma alacağımı karar değil. Ben Tüm Giresunlu Dernek Başkanı olabilirim. Ama sonuçta benim çok değer verdiğim, kıymet verdiğim burada bütün ilçe dernek başkanlarım da burada. Onlar o yüzden buraya çağırın. Kimse Giresun’u küçük göremez. Gör dürttürmem de.

Suç duyurusunda bulundum. Doğru dur. Savcılığa gittim. Avukatımla beraber dilekçemi verdim. Suç duyurusunu da  dilekçemizi verdik. Bundan sonraki işlem zaten hukuki işlemdir. Diğer alacağımız kararı da avukat bey burada avukatımız var yönetimimizde. Avukat beyler gerekli işlemlerini yapsınlar. Eğer siz affedin diyorsanız benim için sorun yoktur. Benim kimseyle şahsi bir sorunum yok arkadaşlar. Bunu anlatmaya çalışıyorum. Ben üç dört gündür birilerinin keyfi kaçtı diye birilerinin huzuru kaçtı. Üç, dört gündür ben uyku uyumuyorum. Sesim gitti insanlara dert anlatmaktan. Ramazan ayında bunları yaşamak, çok mu şey istedik? Buraya çıkacak? İnsanlardan  bu camiadan özür dileyeceksin. Haksızsan dileyeceksin kardeşim. Sende olsan dileyeceksin. Bende olsam dileyeceğim. Diyoruz ki bakın bizi Topal Osman’ımızın resmini O kareye koyma. Bizi ,PKK ismini geçtiği , bir yazı metnine  ne Osman Ağa’nın resmini koydururum ne de Giresun adını koydururum.”

Biz Camia Olarak İnsan Kazanma Peşindeyiz, İnsan Satma Peşinde Hiç Değiliz
Davanızdan vazgeçecek misiniz? Suç duyurusunu geri alacak mısınız?

“Şimdi diğer dernek başkanımla beraber  toplantımızı yapacağız. Sonuçta  kararımızı vereceğiz. Orada çıkan karara da biz de saygı duyacağız. Yani affedilecekse affedeceğiz. Bağışlanacaksa bağışlanacak. Biz camiada insanları kışkırtmak peşinde değiliz. Veya insan atma insan satma peşinde değiliz. Biz insan birleştirmek için buraya geldik. Biz cami bütünleştirmek için buraya geldik. Yani bizim derdimiz insan kazanmak. İnsan kaybetmek değil. İnsan kaybetmek olsa insan kaybetmek çok kolay. Silersin bir dakika kalemini kırarsın. Kalem kıranlar var. Sonuçta tabii ki herkes kendi kaderine katlanıyor. Üç beş kişiden oluşan bir camia değil Giresun camiası. Kimse şahsiyetiyle oynayamaz. Kimseye de oynatmayız. Burada çok değerli birbirinden kıymetli dernek başkanım onlara da söz vereceğiz. Biz bir bütünüz. Giresun Piraziz’den Eynesil’e Alucra’ya  kadar bir bütündür. Biz Giresun camiası gibi etini yer  kemiğini cebinde taşıyan bir millet daha yoktur. Bu yüzden bakın bizim her şeyden evvel öyle bir manevi duygularımız var ki bizim manevi duygularımızla kimse oynayamaz. Giresunluların kim olduğunu gördüler. Giresunlular bitti dediler. Giresunlular dağıldı dediler. Tek yumruk olduklarını gördüler. Şimdi ben sizden hepinize teşekkür ediyorum. Ramazan ayı Ramazan ayınız da mübarek olsun, kutlu olsun. Hayırlı bayramlara nasip etsin. Böyle çirkin hadiseleri bir daha yaşamayalım. Bizim için etik olmayan bir durum, camiamız için kötü bir durum. Bundan sonra hep beraber olalım, iri olalım, diri olalım, bir olalım Sözümüz bir, Özümüz bir olsun arkadaşlar” diye konuştu.


Öte yandan özel toplantıya geçen dernek başkanları ve yönetim kurulundan davanın devam etmesini, davanın geri alma gibi bir durumun olmayacağını, hukukun verdiği kararı herkesin kabullenmesi gerektiğini geçte olsa yapılan özrün olgunlukla karşılandığı açıklaması yapıldı.

Özel Haber: Zeytinburnu Gündem

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Zeytinburnu Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!