CHP İlçe Başkanı Doğan, Zeytinburnu’nda bir ilke imza attı..?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Zeytinburnu ilçe Başkanı Metin Doğan aday olamayacağını anlayınca, Rakiplerine de aday olma ihtimali olasılığını ortadan kaldırmak için çaba sarf ettiği iddiası ilçede şok etkisi oluşturdu…  

Özel Haber: Zeytinburnu CHP ilçe teşkilatı kendi içinden aday çıkartamayınca çareyi ithal atama adayın da buldu. Mimar Sinan Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü mezunu olan Zeytinburnu CHP Başkan Adayı  Onur Soytürk’ü geçtiğimiz gün Haliç Kongre Merkezinde tanıtılmıştı. Başkan Adayı Soytürk, İstanbul İmar AŞ’den geçen aralık ayında istifa etmiş ve aday adaylığı süresince ismi farklı bir ilçe ile anılmıştı. Sürpriz bir şekilde atanan CHP Zeytinburnu İlçe Başkan Adayı Soytürk son dakika gelişmesiyle atanmış olması ilçede tartışmaya neden oldu. Neden ilçe içinden değil de ilçe dışından bir aday tercih yapıldı? Adaylık sürecindeki yaşanan iddiaların arka perdesini Zeytinburnu Gündem haber sitesi araştırdı.

Atama aday üzerinde Başkan Doğan’ın etkisi mi oldu. !?

Zeytinburnu’nun özgür, bağımsız, tarafsız, haber sitesi zeytinburnugundem.com ‘a gelen, editörümüzün edindiği bilgiler doğrultusunda; Başkan Metin Doğan’ın görevinden  istifa etmeyerek  ilçe siyaseti adına bir ilke imza attığı ortaya çıktı. Siyasi hayatını riske atmak adına yapmış olduğu bu uygulama biçimi 2839 sayılı seçim yasasına göre de aykırılık gösterdiği anlaşıldı.

İlçe Başkanı Doğan’ın yasaların izin vermediği, farklı bir siyasi yürütme ile bir yola başvurduğu, kendi siyasi kariyerini bitirebilecek bu davranışa kimse akıl sır erdiremedi. Tepkilere neden olan ve siyasi etik olarak karşılığı olmayan yönetim anlayışına ilçe halkı tepkisini koymaya hazırlandığı gelen bilgiler arasında. İki kez kendisine sen aday olmayacaksın ikazı yapılmasına rağmen başkan adayı olma mücadelesini bırakmamış süreci takip ederek ilçe adayının geç açıklanmasına neden olduğu da belirtilmekte.

Yasal olarak ilçe başkanı görevinden istifa etmesi gerekirken istifa etmediği, aday adaylığı yanı sıra ilçe başkanlığını resmiyette yürüttüğü, CHP Parti Meclisinin resmi olarak açıkladığı Zeytinburnu’na atama adayı ile ortaya çıkmış oldu. Ayrıca A. Adayı Doğan bulunduğu konumun avantajını kullanarak, rakiplerinden aday olabileceklerin önüne geçtiği, set çektiği süreci tıkadığı söylenen iddialar arasında.  

Öten yandan CHP İlçe Başkanı Doğan’ın adaylığı kabul görmeyince ilçe siyasetin sağlıklı yürümesini önüne geçerek farklı yöntemle ithal başkan arayışına girdi. Başkan Doğan, Adaylık yarışında ki rakiplerini saf dışı bıraktığı, eğer ben aday olamıyorsam ilçeden aday adayları arasından kimse aday olamaz dediği, Eğer aday adaylardan birini aday yaparsanız ilçeyi kitlerim çalıştırmam diyerek aday belirlemedeki rolünü ilçe başkanlığı sıfatı ile koyduğu konuşulanlar arasında. Aday belirme de, ilçenin sağlıklı bir şekilde seçimlere girebilmesi için parti üst yönetimi Zeytinburnu Belediye Adayını ilçe dışından birini atama yöntemi arayışına girmiş birkaç isim önermesi ve tepki görmesi sonucu son olarak  aday tanıtım toplantısında PM Onur Soytürk’ü Zeytinburnu CHP İlçe Başkan Adayı olarak atadı.

Edindiğimiz diğer bilgiler doğrultusunda, ilçe teşkilatı ile aday adayları arasında tampon oluşturulmuş aday adayların üzeri çizilmiş, ilçe teşkilatı ile irtibatlarının kesildiği ,ilçenin aday adaylarını yok saydığı konuşulan başka bir  iddia konusu.

CHP TEŞKİLATI  7 ADAY ADAYI ARASINDAN BİR BAŞKAN ADAYI ÇIKARTAMADI

CHP Aday Adayları arasında; İlçe Başkanı Metin DOĞAN, Mimar Süleyman ULUOCAK, Mimar Cemil Coşkun BUDAK, İnşaat Mühendisi Hasan Ali Hayırlıoğlu, Eczacı Hasan KARAOĞLU, Gazeteci Hüseyin ÇETİNER, Seyfi TAŞKIN‘ın da bulunduğu 2 Mimar, 1 İnşaat Mühendisi, 1 Eczacı, 1 gazeteci toplamda yedi aday adayı varken ve ilçeyi yönetebilecek nitelikte ve kabiliyette iken neden ilçeden biri değil de dışarıdan bir atama yapıldığı merak konusu oldu. Bir türlü anlam verilemeyen ithal başkan atama kararını, sosyal iletişim ağlarında sıkça konuşulanlar arasında yerini korumaya devam ediyor. Bu durumu eleştiren ilçe halkı, “bizim kültürümüzü bilen bizim mahallemizi, sokağımızı bilenler varken bizi bizden başkası nasıl anlayacak. Her halde Başkan adayı mahalle ve sokaklarımızı navigasyon’la gezerek tanımaya çalışacak. Zaten mahallenin isimlerini ezberleyene kadar seçim biter. Değişen hiçbir şey olmayacak. Belli bir oy kitlesinin üzerine artı bir oy getiremedikten sonra bu karar kime yaramış olacak .Geçen yerel seçimlere göre daha az oy alınacağı aşikardır. Kimsenin tanımadığı bir aday seçime 45 gün kala kendisini nasıl tanıtacak, nasıl oy isteyecek, alacak. Verilen bu karar hem rakiplerin ekmeğine yağ sürmüş hem de ilçe teşkilatını zora sokmuştur. Atama bir başkanın ilçeye bir fayda getiremeyeceği, şikayet edilen mevcut yönetimin tekrar koltuğa rahat bir şekilde oturması atama bir başkanla  sağlanmış olacak” diye yazılanlar arasında. 

Öte yandan; “bizimde hayallerimiz başka baharlara kalır” söylemleri dile getirilirken , Bu durum AK Parti ve Yeniden Refah Partisine yarayacağı, başkanlık yarışında açık ara AK Parti yine Ömer Arısoy ile koltuğa oturacağı şimdiden anlaşılmıştır.

Eğer Başkan Metin DOĞAN’ın adaylığı kesinlik kazansaydı yasal süreç nasıl işleyecekti..?           

Bir Gün Önce A. Adayı Birgün sonra İlçe Başkanı… Gerçek sahnede ismi okununca çıktı

Siyasi etiğe  sığmayan seçim yasalarına göre de uygun bir davranış biçimi olmayan tutum karşısında “YSK’nın ilgili yasasına göre: 2839 sayılı Yasanın 18. maddesinde, görevden ayrılması gerekenler ile ilgili genel kurala yer verilmiş olup, mahalli idareler seçimlerine katılacaklar açısından istisnalar 2972 sayılı Kanun’un 17. maddesinde sayılmıştır. İstisna hükmünde kendilerine yer verilmediğinden görev yaptıkları yerden aday adayı olmak isteyen siyasi partilerin il, ilçe ve belde teşkilatlarının yönetim kurulu başkan ve üyelerinin de istifa etmeleri gerektiği sonucuna varılmıştır. (Bu yasa maddesine DP itiraz etmiş ve ilçe başkanı tekrar görev alması için itirazda bulunmuş ve kabul görmeyerek red cevabını almış. Kaynak:YSK (Yüksek Seçim Kurulu)

Kendi ilçesinden Belediye Başkanlık yarışında aday olan, resmi olarak istifa etmeyen, istifasının belirten ilçe karar defterine işlemeyen, İlçe başkanının adaylığı kesinleşirse seçimlere aday olarak giremez adaylığı direkt düşer. ( Uyanık olup da geriye dönük karar defterine işlemez ise )

Başkan Metin Doğan CHP İlçe Başkanlık görevinden istifa etmediği ve ilçe karar defterine işlemediği, Zeytinburnu İlçe Belediye Başkan Aday Adayı sürecini bir arada yürüttüğü kesinleşen ilçe atama ithal adayı ile belli olmuş oldu., Haliç Kongre Merkezi’nde Zeytinburnu Başkan Adayı Onur SOYTÜRK ismi okunması ve İlçe Başkanı olarak Doğan’ın sahnede yer alması ile gerçekler anlaşıldı. İstifa etmeyen ve adaylığı kesinleşmeyen CHP Zeytinburnu İlçe Başkanı Metin Doğan’ın Başkanlık görevi ilçe karar defterine istifası işlenmediğinden dolayı başkanlık görevinin devam etmesinde yasal olarak bir engelin olmadığına yer verilmektedir.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Zeytinburnu Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!