Seçime sayılı günler kala Zeytinburnu’nda başkanların zorlu yarışı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zeytinburnu Belediye Başkanlık yarışında dengeler alt üst olabilir…! Seçmen kimi başkan olarak görmek istiyor? En büyük rakibini bekleyen Başkan Arısoy’u uykusuz günler mi bekliyor?

İlçe genelinde yaptığımız kulis ve analize göre bu seçimin partiler açısından hiç de kolay geçmeyeceğine benziyor…

Geçen dönemlere bakıldığında en yakın rakibine 6 bin oy farkla belediye başkanlık koltuğuna oturan AK Parti Adayı Ömer Arısoy, 31 Mart yerel seçimlerinde CHP’nin çıkaracağı adaya göre ya devam, yada tamam diyecek…

CHP Parti Meclisi, önümüzdeki Cuma günü İstanbul’da 11 ilçe başkan adayını açıklayacak. Zeytinburnu için iki aday ismi masada tartışıldığı ve konuşulduğu edindiğimiz kulisler arasında. CHP, güçlü bir aday ismi Zeytinburnu adayı olarak açıklarsa başkan Ömer Arısoy’un seçimi rahat bir atmosferde geçiremeyeceğidir…

Başkan Arısoy koltuğu devredecek mi!

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, gece gündüz sokak, sokak dolaşarak seçim çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. En büyük rakibi olan CHP adayını da (henüz belli değil) merakla beklenmekte. Öte yandan yerel seçimlerde kendi adayı ile çıkmayı tercih eden Yeniden Refah Partisi her geçen gün gücüne güç katmaya devam ediyor. Yeniden Refah Partisi, AK Parti teşkilatlarına ve diğer partilere gümbür, gümbür geliyoruz mesajları veriyor.

Başkan Adayı Gökhan Kasap’ın eski bir AK Partili olması avantajını yaşarken, ilçe genelinde çok fazla  tanınmıyor olması dezavantajını yaşıyor. Büyük bir oy çoğunluğunu AK Parti seçmeninden alacak olması, AK Parti kanadın da oy kaybetmesine neden olsa da çok da etkilenmeyeceği düşüncesi hakim. Yeniden Refah Partisinin öncelikli hedefi ülke genelinde daha çok meclis üyesine sahip olmak, bir sonraki seçimlerde gücünü ve iradesini hissettireceği planlarını şimdiden masaya yatırmış durumda.

Diğer taraftan Zeytinburnu’n da açıklanacak olan CHP adayının Başkan Ömer Arısoy’u koltuğundan edebilir, koltuğu devredebilir düşüncesi ilçede hakim. Eski ilçe Başkanı Metin Doğan ile Mimar Süleyman Uluocak’ın genel merkezde iki isim üzerinde konuşması ve bir karara bağlamasını bu Cuma günü verecek. Her iki aday adayın da kulis ve lobi çalışması yapması, CHP Parti Meclisinin kimi aday göstereceği gizemini korumaya devam ediyor. AK Parti kanadı ise, CHP’nin açıklayacağı adaya göre siyaset yürütecek olmasıdır.

CHP Teşkilatının önünde iki yol var… Ya kaybetmesi muhtemel olan adayını açıklayacak ya da kazanma ihtimali olan adayını açıklayacak…!

İlçede konuşulanlara göre, eğer eski ilçe Başkanı Metin Doğan’ın ismi Zeytinburnu CHP adayı olarak açıklanırsa: Cumhur İttifakı bayram havasına girer ve rahat bir nefes alır ve yoluna devam eder. Nedeni ise, ilçe geneli popülaritesi olmayan uzun yıllar CHP Zeytinburnu ilçe başkanlığı dışında hiçbir şey yapmamış biri olarak konuşulması Başkan Doğan’a olan ilginin teşkilatından başka kimsenin ilgi duymayacağı yönünde.

CHP’nin diğer bir adayı olan Mimar Süleyman Uluocak… CHP Zeytinburnu belediye başkan adayı olarak Uluocak’ı açıklarsa Başkan Ömer Arısoy’a zor günler geçirtebilir. Kentsel dönüşüm konusunda karnesi zayıf olan Arısoy, Mimar olan bir aday karşısında zorlanacaktır. Mimar Uluocak; Zeytinburnu’nda oturması, sokakları ve caddeleri iyi analiz eden, aday adaylığı süresince irili ufaklı toplantılar yaparak halkın nabzını tutan, halkın isteklerini bilen biri olması…

Zeytinburnu kültürünü ve sosyal dengeyi bozmadan (demografik) ada bazlı kentsel dönüşüm ile ilçenin coğrafik değerine değer katacak projelerinin olması. İlçe genelindeki trafik sorunundan birçok noktaya neşter vuracak planları ile mevcut Başkan Ömer Arısoy’a zor seçim geçireceğidir. Ayrıca Mimar Süleyman Uluocak, eski bir siyasetçi olması yanı sıra eski bir Demokrat Partili olmasıdır. Hem sağ seçmenden hem de sol seçmenin oyunu alabilecek ortak merkez aday konum olan Süleyman Uluocak, kendisine büyük avantaj sağlamaktadır.

Süleyman Uluocak’ın önündeki engeller arasında Zeytinburnu CHP ilçe teşkilatının arkasında durup durmayacağıdır. Eğer teşkilatını bir çatı altında toplayabilirse, dezavantajlı durumu avantaja dönüştürebilir.

Yada hiç sürpriz yaşamadan seçime gidilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Zeytinburnu Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!