Mimar Uluocak; Zeytinburnun’da TOKİ ve Belediye insanları mağdur etti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Zeytinburnu Belediye Başkan A. Adayı Mimar Süleyman Uluocak, Ordulular Derneğini seçim çalışması çerçevesinde ziyaret etti. Zeytinburnu ilçesinin soruları ve çözüm yollarının masaya yatırıldığı ve konuşulduğu samimi toplantıya, Zeytinburnu Ordulular Derneği Başkanı Recai Memiş, yönetim kurulu üyeleri, Zeytinburnu BEYAZAY Derneği Başkanı Ali Ekber Şenkal ve mahalle sakinleri katıldı.

Mimar Uluocak Ordulular Derneğinde konuştu “Projesi olmayan Kentsel Dönüşüm ile İnsanların Evini Zorla Yıktılar”

Zeytinburnu ve Büyükşehir Belediye Meclis üyesi, CHP Belediye Başkan A. Adayı Süleyman Uluocak, Telsiz mahallesindeki “TOKİ Mağdurları” ile ilgili Zeytinburnu Gündem Tv’nin sorularını cevapladı.

ZGTV: “TOKİ’nin üstlendiği Telsiz Mahallesinde “TOKİ MAĞDURLARI” var. Konuşmalarınız da en az  “Bin Metre Kare” alanlarda otoparklı yapılar yapacağız. Bahse geçen alan da BİN metre kareden büyük ve TOKİ nin yaptığı bir proje. Yaklaşık 7 Yıldır teslim edilememiş ve otoparkı olmayan bir proje. Adaylığınız açıklanırsa ve seçilirseniz bahsettiğiniz “Zeytinburnu İMAR A.Ş” kurduğunuz’da yine Otoparksız yapılar görecek miyiz?”

Mimar Uluocak: “Bin metre kare ve üzeri alanlarda  otoparksız bir yapıya izin vermeyeceğiz.”

ZGTV: “Belediyenin kontrolünde olan ve metre kare olarak büyük olan  bir alanda, Belediye nasıl otoparksız kentsel dönüşüm yaptı ve izin verdi?” 

Mimar Süleyman Uluocak:” O yer ile alakalı geçmişte yaşanan genel bir bilgiyi sizinle paylaşayım. O yer Beykoz’a giden Başkan Murat Aydın zamanın da, insanların evlerini zorla yıktılar. Bir planları yokken dediler ki insanlara, “biz burada ada bazlı kentsel dönüşüm yapacağız” diyerek insanları mağdur ettiler. Biz ne diyoruz…

Önce projesini yapacağız sonrada vatandaşla oturup anlaşacağız. Bir proje yapıp diyeceğiz ki sizin projemiz bu. Vatandaşla önce birebir mutabakat sağlıyacağız. Ondan sonra vatandaşı tahliye edeceğiz. Yıkacağız. Ortada müteahhitler yok, proje yok vatandaşın yerini yıktılar. Murat Bey Beykoz’a Belediye Başkan Adayı olunca, Ömer Arısoy burada seçimi kazandı. Başkan Arısoy, şuan ki Büyükşehir Belediye Başkan Adayı zamanının Çevre ve Şehircilik  Bakanı Murat Kurum geldi dedi ki, “ben bu binayı yapacağım” dedi. Süreç ilerleyince de yapamadılar.  Zeytinburnu Belediyesinden plan geçirmek zorunda kaldılar. Zeytinburnu Belediyesi meclisinde altında otopark olmadan bir plan geçirdiler. Ben o planlara itiraz ettim. Dedim ki, Zeytinburnu’nda zaten orası tekstil bölgesi şu anda mevcut trafiği kaldırmıyor. Eğer burada binalar yapıldığında, oradan çıkacak trafik yoğunluğundan dolayı olmaz bu proje dedim. Onlarda altından metro geçecek diye özellikle AK Partinin çoğunluk  sağladığı meclisten geçirdiler. Yoksa meclis kararı olmasa idi bu proje bu şekli ile yapılması mümkün değildi.”

CHP Belediye Başkan A. Adayı Süleyman Uluocak  sözlerine devam ederken,” Meclis kararı ile geçirdikleri bu proje büyük ihtimalle maliyet çok fazla olur, zaman kalmaz” düşüncesinin hakim olduğudur dedi.

Öte yandan Mimar Uluocak;” Vatandaşla 2 yılda anlaşıldı. Şimdi oldu altı sene, 7 sene. Vatandaşlar hani 2 yılda teslim edecektiniz o yüzden itiraz ediyor. Bence orası bir yıl daha sürer. Yani vatandaşın yerini yıkıyorsun 10 yıl sonra evine taşınıyor. Bu insan ömrü için çok uzun bir süre. Bu tür projeleri iki yılda bitirmek lazım.”

Özel Haber:Zeytinburnu Gündem TV

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Zeytinburnu Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!